PERSBERICHT LANCERING BOEK DE DOODSENGEL, GESCHREVEN DOOR DR. MICK DE VRIES ANNO 1941
Mick de Vries herontdekt: Doodsengel, een beklemmende roman. Xaviera Hollander (schrijfster van The Happy Hooker), was dol op haar vader dr. Mick de Vries (1902-1973). Zij zorgde ervoor dat zijn roman Doodsengel (1940) opnieuw uitgegeven werd. Het verhaal wordt verteld door een jonge vrouw.
Het lijkt erop dat zij in staat is om wandaden te plegen zonder dat iemand het in de gaten heeft. De vrouw groeit op in een gezin waarvan de vader een trieste loser is, de moeder een getormenteerde huistiran en de zoon ernstig ziek is met polio. Na de dood van haar broertje verlaat zij het ouderlijk huis en wordt verpleegster. Zij ontmoet een man met wie zij trouwt en naar Nederlands-Indië vertrekt, alwaar zij een zoon krijgt. De man bedriegt haar. Na zijn overlijden hertrouwt ze, maar ook deze man is haar ontrouw en mishandelt de jongen bovendien. Ook hij gaat dood. Later behandelt haar zoon zijn eigen moeder als oud vuil totdat hij sterft. Doodsengel is een beklemmend boek waarin de nadruk ligt op somberheid, geweld, eenzaamheid, lelijkheid, ziekte en andere schaduwzijden van het menselijk bestaan.
Mick de Vries was schrijver en arts. Net als Simon Vestdijk, zijn beste vriend voor het leven, studeerde hij medicijnen in Amsterdam. Vestdijk reisde in 1929-1930 naar Nederlands-Indië om Mick te bezoeken, die daar toen woonde. Vestdijk werd een bekende schrijver en Mick, de psychiater, was begonnen met schilderen. Hun vriendschap was intens. Natuurlijk hadden deze twee mannen af en toe ook ruzie. Soms, als Mick te kritisch was over Vestdijks laatste boeken, gaf hij hem het boek terug dat aan hem was opgedragen. En als er weer eens onenigheid was, gaf Vestdijk Mick het laatste schilderij dat hij van hem had gekregen terug.
Xaviera herinnert zich nog goed de vele wandelingen die de twee wijze mannen met haar en hun honden maakten in de bossen bij Vestdijks huis in Doorn. De gesprekken gingen vaak over onderwerpen als het werk van Shakespeare, Kafka en Dostojevski of over astrologie. Xaviera herinnert zich nog levendig haar bezoeken aan de Torenlaan 4 waar psychiater Mick Vestdijk bijstond met zijn psychische problemen.
Xaviera kan zijn kantoor nog goed beschrijven omdat hij meestal een oude lawaaiige stofzuiger aanzette, zodat hij niet gestoord werd door het kabaal van blaffende honden of tjirpende vogels.
Het boek DE DOODSENGEL is te bestellen bij:
Telefoon Xaviera +31 20 6733934
Xaviera wenst u veel lees plezier!